kaib.agh.edu.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Strona Główna \ Katedra

O Katedrze Automatyki i Robotyki

Drukuj

Strona ta jest poświęcona wszystkim zainteresowanym KAiR AGH. Są tu informacje na temat samej katedry i jej pracowników.

Katedra Automatyki i Robotyki Wydziału EAIiIB Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, należy do największych w kraju uniwersyteckich jednostek dydaktyczno-naukowych (90 osób) zajmujących się dziedziną automatyki, robotyki, biocybernetyki i bioinżynierii, informatyki stosowanej i nauk systemowych. Katedra prowadzi na dwóch stopniach, dwa kierunki nauczania: Automatyka i Robotyka (stacjonarny i niestacjonarny) z 2-ma specjalnościami: Komputerowe Systemu Sterowania i Informatyka w Sterowaniu i Zarządzaniu. W Katedrze prowadzone są też Studia Podyplomowe: Komputerowe Systemy Sterowania i Sterowanie Cyfrowe oraz Informatyka w Zarządzaniu. 

Dorobek naukowy Katedry Automatyki obejmuje zarówno rozwój badań teoretycznych (teoria przetwarzania sygnałów, teoria sterowania i optymalizacji) jak i aplikacyjnych z zakresu automatyzacji procesów przemysłowych, specjalizowanej aparatury mikroprocesorowej automatyki, zastosowań informatyki w medycynie, inżynierii biomedycznej i w systemach wizyjnych, zastosowań informatyki w sterowaniu i zarządzaniu procesami produkcyjnymi. W Katedrze były realizowane i są realizowane programy badawcze i dydaktyczne krajowe i zagraniczne (ATLANTIS, TEMPUS, COST, ERASMUS, ESPRIT II, KIC). Katedra utrzymuje bliskie kontakty i współpracuje z instytucjami naukowymi i innymi politechnikami w kraju oraz z uniwersytetami zagranicznymi w Anglii, Francji, Danii, Belgii, Hiszpanii i USA. Powierzchnia laboratoryjna Katedry sięga około 1500 m2 i obejmuje 28 pomieszczeń laboratoryjnych. Zawierają one unikalne stanowiska badawczo-dydaktyczne (układy automatyki, stanowiska aparatury medycznej, przetwarzania obrazów, komputerowe sterowanie procesem destylacji, robotyki i fotowoltaiki, dyskretnych taśmowych procesów produkcyjnych oraz laboratoria informatyczne. Katedra AiIB skupia w 6 Laboratoriach (Zespołach) kadrę specjalistów - w tym 17 samodzielnych pracowników naukowych, 36 osób ze stopniem doktora i 22 asystentów. Pracownicy są członkami PAN, PAU, KRASP, Centralnej Komisji dsSiTN, Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego oraz wielu organizacji międzynarodowych. Dorobek publikacyjny obejmuje rokrocznie około 250 pozycji.

W wyniku ostatniej akredytacji kierunku Automatyka i Robotyka przez Państwową Komisję Akredytacyjną w roku 2007, kierunek ten uzyskał najwyższą ocenę z wyróżnieniem.

Kierownikiem Katedry jest prof. Marek Gorgoń ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

Zastępca Kierownika jest prof. Krzysztof Oprzędkiewicz ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

KATEDRA AUTOMATYKI I ROBOTYKI PRZEZ DZIESIĄTKI LAT BYŁA INKUBATOREM NAJNOWOCZEŚNIEJSZYCH SKŁADNIKÓW WYDZIAŁU „ELEKTRYCZNEGO” AGH i NADAL STANOWI 
WAŻNY CZYNNIK JEGO DALSZEGO ROZWOJU

Certyfikat Jakości Kształcenia